معرفی گیت

هنر branch ساختن

شاخه سازی یا Branching

 امروزه اکثر ورژن کنترل ها branching یا شاخه سازی را پشتیبانی میکنند. عمل branching عموما جهت ساختن محیطی امن جهت اضافه کردن ویژگی های جدید به پروژه استفاده میشود. زمانی که یک برنامه نویس یک branch میسازد، ورژن کنترلر یک کپی از کد اصلی در اختیار برنامه نویس قرار میدهد که برنامه نویس بو وسیله آن در پروژه کپی شده کار خود را ادامه دهد. اما در شرکت های مختلف به شیوه های مختلف از این ویژگی بهره میگیرند.

شیوه های branching در git:

در تیم های چابک سه شیوه مختلف شاخه سازی یا branching اجرا میشود و معمولا بین تیم های مختلف متفاوت است.

Branching بر اساس ورژن ها:

در این شیوه برای هر ورژن یک شاخه ساخته میشود و برنامه نویسان ویژگی هایی که باید در آن ورژن به پروژه اضافه شود را در شاخه مخصوص به همان ورژن اضافه میکنند ( به عنوان مثال V1.1 Development Branch ). در این حالت برنامه نویسان باید در دو branch همزمان کدهای خود را اضافه کنند، یکی در branch مخصوص ورژن و دیگری در branch اصلی پروژه یا master. کار کردن با دو branch همزمان برای تیم کار اضافه تولید میکند، همچنین این امکان وجود دارد که فراموش شود کدهایی که در branch ورژن اضافه میشود در branch اصلی نیز اضافه گردند. اگر شما قصد دارید از این شیوه استفاده کنید بهتر است branch هایی که میسازید رو نزدیک به branch ورژن کنونی در نظر بگیرید.

Branching بر اساس امکانات جدید:

در این شیوه برای هر ویژگی جدیدی که به پروژه قرار است اضافه شود یک branch ساخته میشود. تیم هایی که به دنبال شیوه branching انعطاف پذیرتری هستند از این شیوه استفاده میکنند. زمانی که ویژگی جدید در شاخه جدید ساخته شد و تمامی تست های قابل اجرا انجام پذیرفتند، branch این ویژگی جدید با branch اصلی پروژه یا master ادغام میشود.

Branching بر اساس تسک ها:

در برخی از تیم ها مانند atlassian از این شیوه برای شاخه بندی پروژه ها استفاده میگردد. در این شیوه به ازای هر تسک که در لیست وظایف برنامه نویسان وجود دارد یک branch ساخته میشود. در این حالت نام branch ها را با نام تسک مربوطه یکسان انتخاب میکنند. بر این اساس جستجوی branch مربوطه آسانتر خواهد بود. یکی از مزایای این روش آن است که به راحتی میتوان تسک های در حال انجام را مشاهده کرد و از وضعیت آنان با خبر شد.

حرف آخر:

در ورژن کنترل های قدیمی تر مانند subversion ادغام کردن branch ها کار بسیار سخت و دشواری بود اما امروزه گیت عمل branching را برای برنامه نویسان به راحتی انجام میدهد و در ادغام ها نیز به خوبی عمل میکند.




با git و انتخاب صحیح شیوه branching از تمامی قدرت ورژن کنترلر بهره ببرید.